0%

در مورد تاریخچه همبرگر افسانه‌های زیادی وجود دارد. تعداد کسانی که ادعا کرده‌اند برای اولین بار این قرص گوشت را بین دو تکه نان گرد قرار داده‌اند، زیاد است. همبرگر غذای پرطرفدار آمریکایی‌هاست. در ادامه با دولپی همراه باشید تا با تاریخچه همبرگر آشنا شوید.

 

تاریخچه ظهور همبرگر فست فود محبوب

همبرگر

همبرگر برای اولین بار در قرن 19 یا اوایل قرن 20 ظاهر شد. همبرگر مدرن، محصول نیازهای غذایی جامعه ای بود که به دلیل صنعتی شدن و ظهور طبقه کارگر و طبقه متوسط به سرعت در حال تغییر و تحول بود. در نتیجه تقاضا برای مواد غذایی مقرون به صرفه و تولید انبوه و سریع که می توانست در خارج از رستوران و یا خانه مصرف شود بیشتر شد.

شواهد قابل توجهی نشان می دهد که ایالات متحده آمریکا یا آلمان (شهر هامبورگ) اولین کشوری بودند که در آن دو تکه نان گرد و یک استیک گوشت چرخ کرده در یک مجموعه به نام “ساندویچ همبرگر” ترکیب و فروخته شد.
در مورد منشا همبرگر اختلاف نظر وجود دارد، زیرا دو ماده اصلی آن یعنی نان و گوشت گاو، سال ها قبل از ترکیب آنها در کشورهای مختلف به طور جداگانه تهیه و مصرف می شد.

پس از جنجال‌های مختلف در قرن بیستم، از جمله بحث‌های تغذیه‌ای در اواخر دهه 1990، همبرگر اکنون به راحتی به نام ایالات متحده شناخته می‌شود و سبک خاصی از غذا، یعنی فست فود همراه با مرغ سرخ شده و پای سیب و همبرگر به نماد آشپزی در ایالات متحده تبدیل شده است.

محبوبیت بین المللی همبرگر نشان دهنده جهانی شدن بیشتر این غذا است که شامل افزایش محبوبیت جهانی سایر غذاهای ملی از جمله پیتزا ایتالیایی، برنج سرخ شده چینی و سوشی ژاپنی نیز می شود. همبرگر از قاره ای به قاره دیگر گسترش یافته است، شاید به این دلیل که با عناصر آشنا در فرهنگ های مختلف آشپزی مطابقت دارد.

این فرهنگ جهانی آشپزی، تا حدی توسط مفهوم فروش غذاهای فرآوری شده تولید شده است، که برای اولین بار در دهه 1920 توسط رستوران های زنجیره ای White Castle و ادگار والدو “بیلی” اینگرام راه اندازی شد. سپس توسط مک دونالد در دهه 1940 اصلاح شد.
این گسترش جهانی نقاط مقایسه اقتصادی مانند شاخص بیگ مک را فراهم می کند، که با آن می توان قدرت خرید کشورهای مختلف را که در آن همبرگر بیگ مک به فروش می رسد مقایسه کرد.

 

صبر کنید، چه کسی همبرگر را اختراع کرد ؟

بر اساس برخی گزارش ها، این نام در تاریخ گم شده است، زیرا این یک نوآوری ضروری در خیابان های شلوغ و پر تراکم نیویورک و شیکاگو بوده است. اما چند نام برای این عنوان رقابت می کنند:

  • لوئیس لاسن در نیوهیون، کانکتیکات
  • همبرگر چارلی ناگرین در سیمور، ویسکانسین
  • چارلی و فرانک منچس، هامبورگ، نیویورک

با این اساس در میان تمام کسانی که ادعا می‌کردند مخترع همبرگر هستند ادعای شخصی به نام فلچر دیویس از تگزاس مستندتر است. او این چنین می‌گوید که در دهه 1880 زمانی که اولین رستوران خود را در آتن افتتاح کرد به عنوان غذای ویژه سرآشپز برای اولین بار گوشت گاو سرخ‌شده را بین دو تکه نان به همراه پیاز و یک نوع ترشی سرو کرد.

البته وقتی هنوز عده‌ای در اصل این ماجرا یعنی آمریکایی بودن و یا آلمانی بودن همبرگر به توافق نرسیده‌اند بحث در مورد مدعیان مخترع همبرگر جایز نیست.همچنین می تواند درست باشد که این نوآوری ها تا حدودی همزمان در نقاط مختلف کشور اتفاق افتاده است.

 

انواع مختلف همبرگر ها

انواع مختلفی از همبرگرها وجود دارد. حتی نوع گیاهی آن هم سرو می شود و در کشور هایی مثل هند که گوشت گاو طرفدار زیادی ندارد، باز هم همبرگر مورد توجه است.

با این حال، نسخه بسیار مورد علاقه مردم جهان همبرگر سنتی گوشت گاو است. در واقع آنقدر محبوب است که میل جهانی به همبرگر ممکن است پایدار نباشد. دانشمندان به چالش کشیده شده اند تا گوشت همبرگر را در پتری ها بکارند تا تقاضای زیادی برای گوشت برگر در سرتاسر جهان برآورده شود و جایگزین های خوش طعم همبرگر در حال حاضر در منوها در سرتاسر جهان محبوب هستند.

هنوز معلوم نیست که اولین بار این غذا در کجا پخته شده است، احتمالا بخش های مختلفی از دنیا درگیر ساخت چنین غذایی بودند اما به هر حال در طول زمان های مختلف، همبرگر ها به نمادی از یک غذای آمریکایی تبدیل شدند و کل جهان هم به آن علاقه دارند.

 

محبوبیت جهانی ساندویچ همبرگر

یک قرن بعد از این داستان ها، ساندویچ همبرگر به شهرت و محبوبیتی جهانی دست پیدا کرده و در تمام کشورهای دنیا سرو می شود. انواع بیشماری از ساندویچ همبرگر به وجود آمده و رستوران های زنجیره ای متعددی مثل مک دونالد به ارائه تخصصی همبرگر مشغول هستند.

در سال ۲۰۱۴، در برخی اخبار اعلام شد رستوران «هونکی تونک» در لندن، گرانترین برگر جهان را به مشتریان خود عرضه می‌کند که در آن از زعفران و خاویار ایرانی استفاده شده‌است.

 

همبرگز فست فودی خوشمزه و لذیذ است اما این نکته مهم است که همبرگر چگونه و با چه موادی تهیه می شود که شما می‌توانید این فست فود لذیذ را از رستوران دولپی سفارش داده و میل بفرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمنوتماس